Events

Serwis prezentujący najciekawsze imprezy z całej Polski! Sprawdź! RSS

Wiesz coś o imprezie? Dodaj wydarzenie zarejestruj się

ARCHIVE I MORCHEEBA NA 150-LECIE KATOWIC

Kategoria: Muzyczne
2015-09-11, Katowice, Katowice, plac przy NOSPR

Katowice świętują w tym roku 150-lecie nadania praw miejskich. Okrągła rocznica wypada dokładnie 11 września. Dlatego od lat właśnie wtedy katowiczanie świętują Urodziny Miasta pod hasłem „Kocham Katowice”. W tym roku będą one trwały od 10 do 13 września, a w najważniejszy dzień – 11 września, wystąpi największa gwiazda Urodzin – zespół Archive. Drugą zagraniczną gwiazdą będzie grupa Morcheeba, która w Katowicach wystąpi w sobotę 12 września jako Morcheeba’s Skye&Ross. Obie supergrupy zagrają na darmowych, plenerowych koncertach w Strefie Kultury, pomiędzy nową salą NOSPR i nową siedzibą Muzeum Śląskiego, na terenie dawnej kopalni Katowice.

11 września, od godz. 17

Strefa Kultury (plac przy NOSPR)

Wstęp wolny

Archive - przez swoich fanów i wielu znawców muzyki uznawani są za następców legendarnego zespołu Pink Floyd. Ich kolejne przeboje trafiają na szczyt list przebojów. Utwór „Again” z 2002 roku trafił na pierwsze miejsce Listy Przebojów Programu III, gdzie utrzymywał się przez kilkanaście notowań. Wydany w styczniu br. album „Restriction” stał się drugim, najlepiej sprzedającym się albumem w Polsce.

Muzyka Archive wymyka się sztywnej klasyfikacji, będąc niezwykle świeżym połączeniem gitar i elektroniki, często z użyciem analogowych syntezatorów. Zespół został założony w 1994 w Londynie przez Dariusa Keelera i Danny'ego Griffithsa, muzyków wcześniej związanych z projektem Genaside. Następnie do składu dołączyli wokalistka Roya Arab i raper Rosko John, aby w 1996 roku wydać debiutancki album zatytułowany „Londinium”. Archive początkowo funkcjonował jako grupa trip-hopowa, jednak z czasem muzycy zaczęli nawiązywać do rocka neoprogresywnego, nie porzucając przy tym swoich korzeni.

12 września, od godz. 17

Strefa Kultury (plac przy NOSPR)

Wstęp wolny

Morcheeba (w Katowicach jako Morcheeba’s Skye&Ross) - angielski zespół muzyczny grający muzykę z pogranicza pop i trip hopu będzie drugą gwiazdą Urodzin Miasta Kocham Katowice z okazji 150-lecia nadania Katowicom praw miejskiej.

Grupa Morcheba powstał w Londynie w 1995 roku, kiedy bracia Ross i Paul Godfreyowie - muzycy zafascynowani amerykańskim brzmieniem lat 60. – spotkali i zaprosili do składu wokalistkę Skye Edwards (która, co ciekawe, próbowała wcześniej zrobić karierę w... kobiecym boksie). Edwards wniosła do zespołu elektryzujący głos, ale również wpłynęła na jego muzykę oraz rytmy funky i hip-hopu.

Międzynarodowe uznanie przyniósł triu już pierwszy album, „Who can we trust” z 1996 roku. Globalnymi gwiazdami stali się dzięki takim przebojom jak „Rome wasn’t build in a day” z płyty „Fragments of Freedom” z 2000 roku. W sumie w swojej już 20-letniej historii sprzedał miliony płyt. Utwory takie jak „Rome wasn't built in a day”, „The Sea”, czy „Otherwise” są już klasyką popu.

Do Katowic przyjedzie dwoje z trojga założycieli zespołu, czyli wokalistka Skye Edwards z jednym z braci Godfrey – Rossem. Dlatego w Katowicach występują jako Morcheeba’s Skye&Ross. Towarzyszyć im będzie cały skład instrumentalny.

Przed koncertami zagranicznych zespołów wystąpią polscy muzycy: Misia FF, Natalia Przybysz oraz zespół Łąki Łan, a także mistrzowie salsy z African Salsa Orchestra.

W programie urodzinowych koncertów także m.in. koncert wirtuoza hiszpańskiej gitary Paco Peña z Flamenco Company i Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, którzy wykonają kompozycję gitarzysty dedykowaną Katowicom.


Zaczynamy wielkie odliczanie do koncertów w ramach Urodzin Miasta Kocham Katowice w Strefie Kultury.

Na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice wystąpią: 

11 września, piątek 17.00 
> Misia FF 
> Natalia Przybysz 
> Archive 

12 września, sobota 17.00 
> Łąki Łan 
> African Salsa Orchestra 
> Morcheeba 

13 września, niedziela, godz. 18.00 
> AUKSO/ VOŁOSI 

WSTĘP WOLNY! 

Szczegółowy program obchodów Urodzin Miasta Kocham Katowice znajduje się na stronie www.miasto-ogrodow.eu

 

ARCHIVE I MORCHEEBA NA 150-LECIE KATOWIC